boom-sulama

Boom Sulama Sistemleri

Sulama sistemlerinin geliştirilmesindeki amaç, yetiştirilmek istenen bitkinin doğal yağışlardan alamadığı suyun ekstra yöntemler kullanılarak, bitkinin kök bölgesine verilmesi dahilinde bitkiyi hayatta tutmaktır.

Bitkilerin normal gelişmelerini sağlayabilmeleri için topraktan kökleri aracılığıyla suyu alması, bu suyu bitikinin en uç noktasına kadar iletmesi gerekmektedir. Bitkinin en uç noktasına su ile beraber gerekli besi maddeleri de taşınmaktadır. Bu döngünün sağlanıp, suyun daha sonra terleme ile yapraklardan geri atılması gibi süreçlerin düzenli devam edebilmesi için bitkinin toprağının yeterli nem oranına sahip olması gerekmektedir.

Boom sulama sistemleri seracılıkta sulamanın yetersizliği ve bunun sonucunda büyük ürün kayıplarına uğrayan seracılar için geliştirilmiştir. Yoğun emek isteyen seracılık işinde zaman çok önemli olduğundan sulama işlemini otomasyona bağlamak hem yetiştirilen mahsulün hızlı ve kaliteli büyümesini, hemde seracının iş yükünü azaltmaktadır.

Boom Sulama Sistemi Avantajları

  • Normal kullanımdan daha az su kullanılarak, tüm sera alanına eşit ve verimli olacak şekilde suyun dağılımı sağlanır.
  • Yapılan otomasyon sayesinde istenilen saat aralıklarında sistem otomatik çalışarak sulama için yapılacak zamandan kar edilir.
  • Sera ortamına bitkilerin serinletilmesi, neminin arttırılması gibi ani müdahale sağlanmak istendiğinde, sistem aktif edilerek istenilen ortam koşulu sağlanabilir
  • Yıllık sulama randımanında sistemin düzenli kullanılması ile %60-70’le varan daha fazla su randımanı alınmaktadır.

Diğer Sistemlerimiz

Hemen Bize Ulaşın

Sormak istediğiniz, merak ettiğiniz bir konu varsa hemen bize yazabilirsiniz.

Gönder